sobota, 7 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościPolki mają nikłą wiedzę o menopauzie. Kulczyk Foundation chce podjąć dyskusję na...

Polki mają nikłą wiedzę o menopauzie. Kulczyk Foundation chce podjąć dyskusję na ten pomijany temat

Kulczyk Foundation publikuje raport poświęcony menopauzie, którym chce rozpocząć wśród Polek dyskusję na ten często pomijany w debacie publicznej temat. Okazuje się bowiem, że stan wiedzy Polek na temat menopauzy jest bardzo niski. 93 proc. nie potrafi jej prawidłowo zdefiniować. To pokazało badanie, na podstawie którego powstała publikacja „Menopauza bez tabu”, przygotowana na zlecenie fundacji Dominiki Kulczyk, opublikowana 31 sierpnia 2023.

Publikacja wyników badań ma obalenić stereotypy, dostarczyć wiedzę i rozpocząć dyskusję o potrzebie zmian w systemie kształcenia medycznego, a także pomóc kobietom godnie przejść przez ten czas w życiu.

„W Kulczyk Foundation dostrzegamy tematy »niezaadresowane« – problemy, którym poświęca się za mało uwagi w debacie publicznej i w działaniach oficjalnych instytucji. Do takich tematów należy z pewnością menopauza rzutująca na wiele aspektów kobiecego życia. Jest ważna, a mówi się o niej za mało. Chcemy, aby nasz raport stał się przyczynkiem do szerokiej dyskusji na jej temat i pierwszą kostką domina, która zmieni rzeczywistość w tym zakresie” – wyjaśnia Dominika Kulczyk.

Raport odpowiada m.in. na pytania, skąd czerpać wiedzę na temat menopauzy oraz jak sobie radzić w tej sytuacji. Autorkami raportu są Anna Buchner, Katarzyna Fereniec-Błońska, Agnieszka Murawska i Maria Wierzbicka-Tarkowska z grupy badawczej „Ciekawość”.

Z badania wynika, że 7 proc. kobiet rozumie menopauzę prawidłowo, jako termin określający ostatnią miesiączkę. 54 proc. kobiet jednak twierdzi, że menopauza jest okresem poprzedzającym ostatnią miesiączkę.

„Mam wrażenie, że wyjściowy stan wiedzy kobiet jest daleki od tego, żebyśmy jako kobiety miały świadomość zmian i otwartości w obserwowaniu siebie” – mówi Alicja Długołęcka, psychoterapeutka i edukatorka psychoseksualna.

Raport pokazuje także problem, jakim jest fakt, że kobiety nie są często informowane przez swoich lekarzy o tym, że wkraczają w wiek okołomenopauzalny oraz czego mogą się w związku z tym spodziewać. Najczęściej wybierane przez kobiety źródło wiedzy o menopauzie to artykuły w internecie, a dopiero później lekarz. 54 proc. kobiet uważa, że wśród lekarzy brakuje holistycznego podejścia do menopauzy. 18 proc. kobiet przyznało z kolei, że miało negatywne doświadczenia związane z wizytami u ginekologa, a 16 proc. kobiet doświadczyło nieprzyjemnego potraktowania przez lekarza, np. zlekceważenia ich dolegliwości.

Co więcej, 72 proc. kobiet zgadza się, że zadaniem położnych, oprócz dbania o kobietę w ciąży, jest także wspieranie kobiet w okresie menopauzy, jednak tylko 3 proc. zadeklarowało, że wybrałoby się do położnej w przypadku podejrzenia menopauzy.

W domach 35 proc. Polek nie rozmawiało się o menopauzie, a 47 proc. uważa, że menopauza to temat tabu. 35 proc. kobiet nie powiedziałoby o swojej menopauzie nawet współpracowniczce. (zd)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj