W maju 2024 roku Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce wystartowało z jubileuszową kampanią „Czas to miłość”. Jej celem jest przypomnienie społeczeństwu, że to czas poświęcony drugiemu człowiekowi stanowi klucz do trwałych i bezpiecznych relacji. Organizacja zachęca także do aplikowania na Rodziców SOS, którzy stworzą dom dla najbardziej potrzebujących dzieci.
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce od 40 lat opiekuje się opuszczonymi i osieroconymi dziećmi, a od 14 lat wspiera również rodziny z wieloma problemami. Od początku istnienia organizacja pomogła prawie 1,5 tys. dzieciom i młodzieży z pieczy zastępczej oraz ponad 3 tys. dzieci z rodzin z wieloma problemami.
„Do SOS Wiosek Dziecięcych trafiają dzieci, które mierzą się z konsekwencjami bolesnych doświadczeń, takich jak przemoc, odrzucenie, czy skrajne zaniedbanie. Skala potrzeb jest bardzo duża, dlatego robimy wszystko, co w naszej mocy, by rozwijać wsparcie zarówno w formie opieki zastępczej, jak i też poprzez współpracę z rodzinami doświadczającymi różnych problemów” – mówi Aleksandra Granda, dyrektorka krajowa SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce.
Stowarzyszenie regularnie poszukuje kandydatów na Rodziców SOS, czyli osoby, które będą mogły stworzyć rodzinę dla ok. 4-6 dzieci.
Jak przypomina organizacja, pierwsza Wioska SOS w Polsce powstała w 1984 roku w Biłgoraju. W piętnastu domach wybudowanych na jej terenie rodzice SOS stworzyli rodziny dla 70 dzieci. W ciągu 40 lat istnienia Wioski w rodzinach tych zapewniono opiekę i rozwój 547 dzieciom. W Biłgoraju od 2022 roku funkcjonuje też placówka typu interwencyjnego „Puchatek I” oraz placówka typu specjalistyczno-terapeutycznego „Puchatek II”, a od 2023 roku Centrum Specjalistyczne SOS. Stowarzyszenie prowadzi Wioski SOS również w innych lokalizacjach. Wśród nich są Karlino, Siedlce oraz Kraśnik.
Od 14 lat organizacja zajmuje się działaniami pomocowymi w ramach Programów Umacniania Rodziny „SOS Rodzinie”, które koncentrują się na pomocy w przezwyciężaniu kryzysów, jakie dotykają rodziny z wieloma problemami, takimi jak bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych, uzależnienia czy przemoc. Stowarzyszenie rozwija także programy młodzieżowe, których misją jest wspieranie młodych ludzi w stawianiu kroków ku samodzielności. W tym celu prowadzone są Młodzieżowe Wspólnoty Mieszkaniowe SOS w Siedlcach i Koszalinie, a także Domy Młodzieży SOS w Lublinie. W ramach autorskiego programu opieki ograniczonej SOS Wioski Dziecięce pomagają finansowo i mieszkaniowo również osobom, które kończą pobyt w opiece zastępczej.
W ramach akcji powstał spot wideo. Głosu w nim użyczył wieloletni przyjaciel stowarzyszenia – Andrzej Seweryn. Za produkcję materiału odpowiada agencja Motion Pikczer przy kreatywnym wsparciu Hill & Knowlton Strategies.
Źródło: youtube.com/SOSWioskiDzieciece
Kampania potrwa do połowy czerwca 2024 roku i będzie promowana w internecie, prasie i przestrzeni publicznej. (ao)