Ponad połowa najczęściej oglądanych filmów na TikToku z poradami dotyczącymi zdrowia psychicznego zawiera dezinformację – wynika ze śledztwa przeprowadzonego przez The Guardian. Jak pokazuje dochodzenie, wielu influencerów rozpowszechnia treści wprowadzające w błąd.
Jak podaje źródło, coraz częściej zdarza się, że osoby poszukujące w mediach społecznościowych wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego trafiają na treści zawierające dezinformację. W materiałach na TikToku pojawiają się różne wątpliwe sposoby, które mają za zadanie pomóc użytkownikom serwisu w „polepszeniu” ich samopoczucia psychicznego, takie jak m.in. jedzenie pomarańczy pod prysznicem w celu redukcji lęku czy zażywanie suplementów o niepotwierdzonym działaniu przeciwlękowym. Źródło podkreśla, że tego typu rady mogą być bardzo szkodliwe i niebezpieczne.
The Guardian przeanalizował 100 najpopularniejszych filmów, które zostały opublikowane pod hashtagiem „#mentalhealthtips” na TikToku. Następnie materiały te przekazano psychologom, psychiatrom i ekspertom akademickim, którzy ocenili, czy zawierają one nieprawdziwe lub wprowadzające w błąd informacje – czytamy.
Według ekspertów, 52 ze 100 przeanalizowanych filmów dotyczących porad w zakresie radzenia sobie z traumą, neuroróżnorodnością, lękiem, depresją i poważnymi chorobami psychicznymi zawierało elementy dezinformacji. Część z pozostałych materiałów była natomiast zbyt ogólnikowa lub mało przydatna – dowiadujemy się.
Dr David Okai, konsultant neuropsychiatra i badacz medycyny psychologicznej w King’s College London, który zajmował się analizą filmów dotyczących lęku i depresji, stwierdził, że w niektórych z nich nadużywano języka terapeutycznego przez stosowanie zamiennie pojęcia dobrostanu, lęku i zaburzeń psychicznych. Jak podkreślił ekspert, tego typu działanie „może doprowadzić do nieporozumień na temat tego, czym naprawdę jest choroba psychiczna” – donosi źródło.
Dan Poulter, były minister zdrowia i psychiatra National Health Service (NHS) w Wielkiej Brytanii, który oceniał treści dotyczące poważnych chorób psychicznych, zauważył, że niektóre z nich „patologizują codzienne doświadczenia i emocje, sugerując, że są one równoznaczne z diagnozą poważnej choroby psychicznej”. „To dezinformacja skierowana do podatnych odbiorców, która jednocześnie może bagatelizować doświadczenia osób naprawdę zmagających się z ciężkimi zaburzeniami psychicznymi” – dodał Poulter, cytowany przez źródło.
Według Amber Johnston, psycholożki akredytowanej przez British Psychological Society, która analizowała filmy na temat traumy, mimo że większość materiałów zawierała ziarno prawdy, często nadmiernie upraszczały one temat i pomijały złożoność stresu pourazowego (PTSD) lub objawów traumy. „Każdy z tych filmów sugeruje, że wszyscy doświadczają PTSD w ten sam sposób i mają podobne objawy, które można wyjaśnić w 30-sekundowym nagraniu. Tymczasem PTSD i symptomy traumy są głęboko indywidualnymi przeżyciami, które wymagają pomocy wykwalifikowanego specjalisty, aby zrozumieć ich osobisty charakter” – przekazała Johnston.
Jak donosi źródło, rzecznik TikToka oświadczył, że jest to przestrzeń, „w której miliony ludzi wyrażają siebie, dzielą się swoimi prawdziwymi doświadczeniami dotyczącymi zdrowia psychicznego i odnajdują wspierającą społeczność”. „Istnieją oczywiste ograniczenia w metodologii tego badania, które sprzeciwia się swobodzie wypowiedzi i sugeruje, że ludzie nie powinni dzielić się własnymi historiami.Współpracujemy aktywnie z ekspertami ds. zdrowia, w tym Światową Organizacją Zdrowia i NHS, aby promować wiarygodne informacje na naszej platformie i usuwamy 98 proc. szkodliwej dezinformacji jeszcze zanim zostanie zgłoszona” – dodał.
Rzecznik brytyjskiego rządu poinformował, że ministrowie „podejmują działania na rzecz ograniczenia wpływu szkodliwych dezinformacji i błędnych informacji w internecie”. Pomóc ma w tym ustawa o bezpieczeństwie w sieci, która wymaga od platform zwalczania takich materiałów, jeśli są one nielegalne lub szkodliwe dla dzieci – podaje theguardian.com. (ao)
Źródło: theguardian.com, More than half of top 100 mental health TikToks contain misinformation, study finds, Rachel Hall, Rachel Keenan, 31.05.2025