wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościHiszpania ograniczy sprzedaż owoców i warzyw opakowanych w plastik

Hiszpania ograniczy sprzedaż owoców i warzyw opakowanych w plastik

Owoce i warzywa w plastikowych opakowaniach mają zniknąć z hiszpańskich supermarketów w 2023 roku – informuje noizz.pl. Działania mają na celu zachęcenie konsumentów do kupowania wymienionych produktów luzem i tym samym zmniejszenie zanieczyszczenia plastikiem. Przepisy dotyczą porcji mniejszych niż półtora kilograma. Chodzi o żywność, która nie psuje się podczas sprzedawania luzem.

Jak czytamy, nowe prawo przygotowało hiszpańskie Ministerstwo Przemian Ekologicznych. Zmiana przepisów ma dostosować sytuację kraju do wymogów nakładanych przez Unię Europejską. Podobne zasady będą obowiązywać także we Francji, już od 2022 roku.

Noizz.pl podaje za dziennikiem El País, że podejmowane działania mają ograniczyć zanieczyszczenie plastikiem. Do 2030 roku liczba opakowań nadających się do recyklingu w Hiszpanii ma wzrosnąć do 100 proc. Z tego powodu kraj chce także zredukować o połowę liczbę sprzedawanych plastikowych butelek. Inne pomysły, które są obecnie dyskutowane, to budowa fontann do picia czy zmniejszenie liczby kubków jednorazowych używanych podczas publicznych imprez.

Dalej czytamy, że osoby zaangażowane w działania ekologiczne popierają nowe przepisy. Mimo to ich zdaniem władze Hiszpanii wprowadzają zmiany w niewystarczająco szybkim tempie.

Źródło informuje, że według danych Ministerstwa Transformacji Ekologicznej Hiszpania co roku wytwarza 1,6 mln ton plastikowych odpadów. Większość z nich nie trafia do recyklingu. (ap)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj