niedziela, 21 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościKandydaci oczekują szybkiej i prostej rekrutacji

Kandydaci oczekują szybkiej i prostej rekrutacji

Pracuj.pl przeanalizowało, jakie oczekiwania mają kandydaci wobec firm, które prowadzą rekrutację. Według badania, aż 70 proc. poszukujących pracy chciałoby mieć możliwość, by aplikować na kilka podobnych ofert za pomocą jednego kliknięcia. 

Zdaniem 31 proc. badanych czas oczekiwania na odpowiedź od pracodawcy, który trwa powyżej dwóch tygodni jest zbyt długi, a 22 proc. uważa, że czas na otrzymanie finalnej decyzji pracodawcy nie powinien być dłuższy niż tydzień. Oznacza to, że kandydaci oczekują przejrzystego i sprawnego przedstawienia warunków oferty i kolejnych etapów rekrutacji. Aż 81 proc. respondentów jest zdania, że obecnie pracodawcy zbyt rzadko odpowiadają na ich aplikacje. 

Nazwa stanowiska oraz opis obowiązków powinny być precyzyjne, ponieważ aż 44 proc. badanych rezygnuje z aplikowania, gdy informacje te są zbyt ogólne. Co więcej, podany kontakt do pracodawcy jest mile widziany u 61 proc. ankietowanych. 

Badanie pokazuje również, że obecnie kandydaci przeglądają chętniej oferty pracy na telefonach (77 proc.), natomiast rzadziej na laptopach (66 proc.) i komputerach stacjonarnych (33 proc.) Z kolei 59 proc. respondentów składa CV już nie za pomocą urządzeń mobilnych, tylko z laptopów. 

>>> Szukasz pracy? Zobacz najnowsze ogłoszenia na PRoto.pl!

Okazuje się, że 56 proc. badanych mniej chętnie aplikuje na stanowiska, gdy jest np. dodatkowy formularz do wypełnienia, który wymaga poświęcenia więcej czasu. Natomiast 77 proc. uważa, że aplikacja powinna być wypełniona za pomocą kilku kliknięć.

Co więcej, 81 proc. badanych podkreśla, że podanie widełek płacowych jest bardzo ważne. 58 proc. kandydatów deklaruje, że brak takiej informacji w ogłoszeniu zniechęca do złożenia aplikacji. 

„Co ciekawe, odpowiedzi wskazujące na oczekiwanie transparentności w zakresie wynagrodzeń częściej zaznaczali kandydaci wykonujący pracę biurową, a nie fizyczną. Może to oznaczać, że w sektorze, w którym praca biurowa jest standardem, transparentność płacowa w większym stopniu stała się oczekiwanym standardem – wyjaśnia Konstancja Zyzik, ekspertka ds. rekrutacji i rozwoju talentów w Pracuj.pl.

Z badania można również wywnioskować, że 62 proc. respondentów chciałoby skorzystać z narzędzia, które generowałoby CV na podstawie informacji z ich profilów na portalach rekrutacyjnych. Co więcej, 53 proc. doceniłoby możliwość otrzymywania wskazówek sztucznej inteligencji dotyczących ulepszeń w ich profilu. 51 proc. kandydatów uważa, że przedstawianie ofert podobnych do tych, na które już aplikowali, ułatwiłoby poszukiwanie pracy.

Pracuj.pl zbadało również, czy powyższe funkcje i sposoby rekrutowania są już wprowadzane. Tylko 29 proc. respondentów miało do czynienia z skróconą ścieżką aplikowania i generatorem CV, co oznacza, że takie rozwiązania nie są jeszcze powszechne. Jednak LinkedIn planuje wprowadzić dla użytkowników premium narzędzie, które ma wykrywać błedy w CV. Warto zauważyć, że wydłużone procesy aplikacji także nie są często spotykane, ponieważ jedynie 33 proc. badanych brało w nich udział. 

>>> Szukasz pracownika? Dodaj bezpłatne ogłoszenie na PRoto.pl!

Badanie wskazuje także, że kandydaci oczekują równego traktowania płci i oceny głównie na podstawie kompetencji. 24 proc. respondentów  przyznaje, że ogłoszenia skierowane tylko do jednej płci zniechęcają do rekrutowania. Ponadto, 62 proc. badanych uważa, że zdjęcie w CV nie powinno być wymagane. (af)

O badaniu:

Badanie „Nowe prawa rekrutacji” zostało przeprowadzone we wrześniu 2023 roku przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie serwisu Pracuj.pl. Pomiar wykonany metodą CAWI wykonano na próbie 2120 Polaków w wieku 18-65, w tym 424 osoby w wieku 55-65. Struktura próby była kontrolowana biorąc pod uwagę płeć, wiek i wielkość miejscowości zamieszkania odpowiadających.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj