14 maja 2025 roku Ministerstwo Cyfryzacji powiadomiło o starcie kampanii edukacyjnej. Celem nowej inicjatywy promowanej hasłem „Przepis na dezinformację” jest nie tylko pokazanie, jak działają fałszywe i zmanipulowane narracje, lecz także edukacja na temat tego, jak je rozpoznawać i bronić się przed ich wpływem.
Jak zauważa Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji, „manipulacja informacjami jest coraz bardziej powszechna”. „Rozprzestrzenianie się dezinformacji może wpływać na nasze codzienne decyzje, a nawet postawy wobec ważnych spraw społecznych, dlatego tak ważne jest podniesienie świadomości na temat zagrożeń związanych z dezinformacją w sieci. Chcemy, żeby dla ludzi było jasne, że nie wszystko, co znajdą w sieci jest prawdą. Nie ma lepszego narzędzia walki z dezinformacją niż świadome społeczeństwo” – dodaje Gawkowski.
W ramach akcji powstała seria ośmiu filmów edukacyjnych, które mają za zadanie przybliżyć aktualne tematy będące przedmiotem manipulacji informacyjnej. Zalicza się do nich m.in. zmiany klimatu, szczepionki, teorie spiskowe czy imigrację. Materiały te wyjaśnią także, jak działają narzędzia i mechanizmy dezinformacji, w szczególności coraz bardziej powszechna dezinformacja wizualna, farmy trolli, deepfake’i i fake newsy.
Każdy odcinek jest analizą tytułowego „przepisu”, na podstawie którego powstaje dany rodzaj dezinformacji. Akcja ma uświadomić, jakie treści są „doprawiane” emocjami i strachem oraz jak, dzięki prostym zabiegom, rozchodzą się w sieci. Do kampanii zaproszono ekspertów NASK, przedstawicieli uczelni i mediozwaców.
Źródło: youtube.com/ministerstwo.cyfryzacji
Kampania będzie emitowana do 5 czerwca 2025 roku na głównych antenach Telewizji Polskiej. Cykl filmów edukacyjnych „Przepis na dezinformację” można znaleźć na profilu Ministerstwa Cyfryzacji na YouTubie. (ao)