niedziela, 14 czerwca, 2026
Strona głównaAktualnościWiadomościWrocław uruchamia kampanię edukacyjną #HejtOVER w podstawówkach

Wrocław uruchamia kampanię edukacyjną #HejtOVER w podstawówkach

W maju 2026 roku Wrocław wystartował z kampanią edukacyjno-profilaktyczną #HejtOVER, mającą na celu przeciwdziałanie hejtowi, przemocy rówieśniczej oraz cyberprzemocy. Głównym elementem działań skierowanych do uczniów szkół podstawowych oraz społeczności lokalnej jest mobilny punkt pomocy psychologicznej – Autobus Wsparcia.

Inicjatywa koncentruje się na budowaniu kultury empatii, bezpiecznej komunikacji oraz reagowania na agresję rówieśniczą. Działania realizowane w ramach kampanii potrwają do końca obecnego roku szkolnego i będą kontynuowane po przerwie wakacyjnej. Bezpośrednią przyczyną powstania tego projektu są niepokojące statystyki dotyczące zachowań młodzieży w przestrzeni online i offline.

Jak podają organizatorzy kampanii, już co drugi nastolatek doświadcza hejtu w środowisku internetowym, a 42 proc. uczniów klas ósmych zadeklarowało doświadczenie przemocy werbalnej. Co więcej, co piąty nastolatek nie wierzy w skuteczność reagowania na przejawy hejtu.

Kampania #HejtOVER - Autobus Wsparcia
fot. Oleksandr Poliakovsky

Narzędzia i komponenty kampanii

Głównym elementem akcji jest Autobus Wsparcia, który pełni funkcję mobilnego punktu pomocy psychologicznej i edukacji. W pojeździe dyżurują psychologowie oraz animatorzy, a odwiedzający mogą skorzystać z nowego narzędzia weryfikacji sytuacji kryzysowych – tarczy cyberbezpieczeństwa. Pierwszym odwiedzonym przez autobus miejscem była Szkoła Podstawowa nr 118, gdzie przeprowadzono prelekcje edukacyjne dla pięciu klas piątych, dotyczące m.in. ochrony wizerunku online, odpowiedzialności prawnej oraz groomingu.
Autobus będzie odwiedzać szkoły podstawowe oraz miejskie wydarzenia.

Dodatkowym elementem wsparcia dla dzieci, rodziców i nauczycieli ma być zaktualizowany „Informator Wsparcia”, udostępniony w wersji drukowanej oraz cyfrowej. Publikacja zawiera bazę teleadresową instytucji pomocowych oraz informacje o lokalnych warsztatach podnoszących kompetencje.

Kampania #HejtOVER
fot. Oleksandr Poliakovsky

Wsparcie akcji zapewnia także jej partner, MPK Wrocław. Na ekranach w pojazdach komunikacji miejskiej emitowane będą antyhejtowe hasła.

Symbolem tegorocznej odsłony działań został motyl, który ma przypominać o wadze i sile stosowanych słów. „Motyl jest symbolem przemian, symbolem nadziei i symbolem tego, że z poczwarki można mieć przepiękne, kolorowe skrzydła i zmieniać świat. Jedno słowo, jeden gest może przynieść ogromne zmiany. Nie jest to tylko kampania informacyjna. To kampania, która daje konkretne narzędzia” – skomentowała podczas konferencji prasowej Magdalena Wdowiak-Urbańczyk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UMW.

Start kampanii #HejtOVER
fot. Oleksandr Poliakovsky

Kontynuacja działań

Program stanowi rozwinięcie jesiennej akcji profilaktycznej „HejTY reaguj”, która była skierowana do szkół średnich. Wówczas autobus dotarł do 4 tys. nastolatków z 19 wrocławskich szkół średnich. W finale poprzedniej odsłony w Hali Stulecia wzięło udział 6 tys. uczestników. (mb)

Zdjęcie główne: fot. Oleksandr Poliakovsky

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj