W kwietniowych publikacjach na temat polskiej piłki nożnej na plan pierwszy wysuwa się godna postawa warszawskiej Legii i Jagiellonii Białystok w ćwierćfinałach europejskiej Ligi Konferencji. Drużyny, które otwierają medialny ranking „Piłka w grze” przygotowany przez Instytut Monitorowania Mediów, zmierzyły się z zagranicznymi potęgami – Chelsea Londyn i Realem Betis. Nasi reprezentanci nie przedostali się do półfinałów, ale po dwumeczach pojawiało się wiele pozytywnych komentarzy w social mediach. W ubiegłym miesiącu doszło również do bezpośredniego starcia ligowego między Legią a Jagiellonią. Wisła Kraków mimo porażki w Superpucharze Polski odnotowała zwycięską passę w Betclic 1. Lidze, dzięki czemu wzmocniła swoją pozycję w tabeli oraz w rankingu medialnym. Robert Lewandowski w połowie ubiegłego miesiąca doznał kontuzji uda, przez co musiał opuścić aż trzy spotkania, ale nadal jest liderem medialnym wśród polskich piłkarzy.
Najbardziej medialne drużyny PKO BP Ekstraklasy
Piłkarze Legii Warszawa rozpoczęli kwiecień od pewnego zwycięstwa (0:5) w półfinale Pucharu Polski z Ruchem Chorzów i tym samym awansowali do finału z Pogonią Szczecin, która zamyka podium medialnego zestawienia „Piłka w grze”. Kilka dni później drużyna z Warszawy odnotowała kolejne zwycięstwo na Górnym Śląsku – zwyciężyła 1:2 w polskim klasyku z Górnikiem Zabrze. Oba spotkania budziły uzasadnione emocje w mediach, ale najbardziej medialnym wątkiem kwietnia był dwumecz z londyńską Chelsea, w którym Legia najpierw poległa przed własną publicznością 0:3, ale w rewanżu na Stamford Bridge zaprezentowała się bardzo dobrze i wygrała 1:2. Po powrocie z Anglii piłkarze Legii wygrali oba mecze PKO BP Ekstraklasy, ale pomiędzy starciami w europejskich pucharach doszło także do pojedynku liderów naszego rankingu medialności.
Zajmująca drugie miejsce w zestawieniu IMM Jagiellonia Białystok wygrała 0:1 z Legią Warszawa. Jednakże pozostałe mecze ligowe nie poszły po myśli drużyny z Podlasia i aktualnie zajmuje ona trzecie miejsce w tabeli, co znacznie oddala piłkarzy od mistrzostwa kraju. Na wzrost medialności Jagielloni wpłynął także półfinałowy dwumecz z Realem Betis w ramach Ligi Konferencji Europy. Dodatkowo, na początku miesiąca podopieczni Adriana Siemieńca zwyciężyli w finale Superpucharu Polski 1:0 z Wisłą Kraków, dzięki czemu zapewnili sobie pierwszy tytuł w obecnym sezonie.
Podium rankingu medialności zamyka Pogoń Szczecin, która ubiegły miesiąc rozpoczęła od awansu do finału Pucharu Polski, o którym wiele pisze się w social mediach. Pogoń w PKO BP Ekstraklasie również włączyła się w walkę o medal, zajmując aktualnie miejsce tuż za podium ligowej tabeli. Poza czołówką rankingu medialności znajduje się Lech Poznań, który dzięki serii zwycięstw traci zaledwie dwa punkty do lidera ligi – Rakowa Częstochowa. Czołową piątkę zamyka Śląsk Wrocław, który z kolei walczy o utrzymanie się w najwyższej klasie rozgrywkowej.
Kolejne miejsca zajęły odpowiednio: Raków Częstochowa, Korona Kielce, Cracovia, Górnik Zabrze i Widzew Łódź.
Wykres 1. TOP 10 najbardziej medialnych drużyn PKO BP Ekstraklasy w kwietniu 2025 (prasa i wybrane portale internetowe)
Najbardziej medialne drużyny Betclic I Ligi
W rankingu medialności drużyn Betclic 1. Ligi niezmiennie liderem jest Wisła Kraków. Tuż za nią uplasował się Ruch Chorzów, a podium zamknął ŁKS Łódź. Drużyna z Krakowa rozpoczęła ubiegły miesiąc od porażki w finale Superpucharu Polski, ale po serii zwycięstw ligowych dołączyła do walki o podium Betclic 1. Ligi. Zajmujący drugie miejsce w zestawieniu IMM Ruch Chorzów znacznie oddalił się od miejsc barażowych i aktualnie zajmuje miejsce w środku tabeli, co wywołało wiele dyskusji w mediach na temat zmiany sztabu szkoleniowego. Podium rankingu „Piłka w grze” zamyka ŁKS Łódź, który również znajduje się w połowie ligowej tabeli, a przed rozpoczęciem sezonu predykcje zakładały awans do PKO BP Ekstraklasy. Aktualna sytuacja łódzkiego klubu wzbudza wiele emocji wśród kibiców, którzy w większości spisali ten sezon na straty i apelują o zmiany personalne, aby w nową odsłonę rozgrywek wejść z odświeżoną kadrą i ponownie walczyć o awans. Tuż za podium rankingu „Piłka w grze” znalazła się Wisła Płock, która dzięki dobrym wynikom w lidze zajmuje aktualnie trzecie miejsce. Czołową piątkę zamknęła Arka Gdynia, która obecnie z przewagą sześciu punktów jest liderem Betclic 1. Ligi.
Kolejne miejsca zajęły odpowiednio: Polonia Warszawa, Bruk-Bet Termalica Nieciecza, Górnik Łęczna, Odra Opole i Warta Poznań.
Wykres 2. TOP 10 najbardziej medialnych drużyn Betclic I Ligi w kwietniu 2025 (prasa i wybrane portale internetowe)
Najbardziej medialni piłkarze
Ranking medialności „Piłka w grze” polskich piłkarzy otwiera duet z FC Barcelony – Robert Lewandowski i Wojciech Szczęsny. Podium zamyka Jakub Kiwior, który zanotował spory wzrost medialności dzięki znakomitym występom w Arsenalu Londyn. Zawodnicy Dumy Katalonii mają z pewnością wiele powodów do zadowolenia, ponieważ ich drużyna w ubiegłym miesiącu wygrała finał Pucharu Króla 3:2 z Realem Madryt, co było zdecydowanie najbardziej medialnym tematem kwietnia. Sporo dyskusji wywołało także kolejne, zaplanowane na maj, starcie obu tych drużyn – tym razem w lidze krajowej. Lewandowski i Szczęsny odnotowali dobre występy, Wojciech Szczęsny jest pewnym punktem w bramce, a Robert Lewandowski mimo kontuzji także przyczynił się do dobrych wyników w lidze i odegrał znaczną rolę w ćwierćfinale Ligi Mistrzów, strzelając dwie bramki swojemu byłemu klubowi – Borussii Dortmund. Zamykający podium Jakub Kiwior zaliczył świetny miesiąc i zagrał we wszystkich ośmiu meczach Arsenalu Londyn. Kanonierzy dość niespodziewanie poradzili sobie w Lidze Mistrzów z Realem Madryt, a o finał Ligi Mistrzów zmierzą się z PSG. Występy naszego obrońcy były szeroko komentowane w mediach, a eksperci wskazują, że to on będzie ostoją reprezentacji Polski w najbliższych latach. Czołową piątkę zestawienia IMM zamyka duet z Interu Mediolan – Nicola Zalewski i Piotr Zieliński. Włoska drużyna w półfinale Ligi Mistrzów trafiła na FC Barcelonę. Pierwsze starcie tych drużyn skończyło się remisem 3:3, a zatem w mediach wzrósł apetyt przed rewanżem, co także wpływa na medialność polskich piłkarzy występujących w obu zespołach. Piotr Zieliński wraca do gry po kontuzji łydki i spekuluję się, że do ostatnich najważniejszych meczów sezonu ma przystąpić już w pełnej gotowości.
Kolejne miejsca zajęli odpowiednio: Matty Cash, Łukasz Skorupski, Marcin Bułka, Jakub Kamiński i Jakub Moder.
Wykres 3. TOP 10 najbardziej medialnych piłkarzy w kwietniu 2025 (prasa i wybrane portale internetowe)
O badaniu
„Piłka w grze” (dawniej „Polska Piłka”) to cykliczna analiza prowadzona przez Instytut Monitorowania Mediów (do stycznia 2024 roku przez PSMM Monitoring & More). Uwzględnia medialność klubów Ekstraklasy, 1. ligi oraz polskich piłkarzy występujących w Premier League, La Liga, Ligue 1, Serie A i pierwszej Bundeslidze. Proces analizy obejmuje ponad 1100 tytułów prasowych i wybrane strony internetowe. Badanie prowadzone jest cyklicznie od 1 marca 2010 roku