czwartek, 12 czerwca, 2025
Strona głównaRaporty„O tym się mówi”: wyniki śledztwa Wirtualnej Polski i Rynku Zdrowia na...

„O tym się mówi”: wyniki śledztwa Wirtualnej Polski i Rynku Zdrowia na czele kwietniowego zestawienia

Artykuł „Ujawniamy. Bóg od trzustki, państwowy szpital i pieniądze od pacjentów” (Wirtualna Polska/Rynek Zdrowia) był najbardziej zasięgową publikacją w kwietniu 2025 roku. Comiesięczny raport „O tym się mówi” przygotowują Instytut Monitorowania Mediów we współpracy z Radiem ZET. Publikacja powstaje w ramach projektu Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego.

W kwietniu wyniki wspólnego śledztwa Patryka Słowika z Wirtualnej Polski i Jakuba Styczyńskiego z Rynku Zdrowia, które ujawniło nieetyczne praktyki w Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA, cytowano w innych mediach 153 razy, co przełożyło się na zasięg 12,1 mln kontaktów z przekazem. Dziennikarze ujawnili, że prof. Marek Durlik uzależniał przeprowadzenie nowoczesnej operacji raka trzustki za pomocą robota da Vinci od wynoszących blisko 20 tys. zł wpłat na działającą przy szpitalu fundację. Takie praktyki były nielegalne, co spotkało się z reakcją minister zdrowia, która zapowiedziała kontrolę, a MSWiA skierowało sprawę do CBA. Od działań chirurga odcięły się władze instytutu, wyrażając swoją dezaprobatę.

Raport  O tym się mówi kwiecień 2025

Na podium także publikacje Onetu i „Gazety Wyborczej”

Drugie miejsce kwietniowego zestawienia przypadło publikacji Andrzeja Stankiewicza i Jacka Harłukowicza „Ukryte mieszkanie Karola Nawrockiego”, która ukazała się w Onecie ostatniego dnia miesiąca. To pokłosie słów kandydata popieranego przez PiS, który podczas debaty powiedział, że posiada jedno mieszkanie. Dziennikarze szybko zweryfikowali przekazane informacje i przedstawili dowody, według których kandydat ma dwa mieszkania. W jeden dzień informacje obiegły niemal wszystkie polskie media. Tylko 30 kwietnia powstały 62 publikacje o łącznym zasięgu 8,9 mln kontaktów i można się spodziewać, że liczby te znacznie wzrosną w kolejnym miesiącu po kolejnych doniesieniach na ten temat.

„Lista wpływów Putina. Komisja gen. Stróżyka przekazała ABW listę 25 nazwisk” to tytuł trzeciego artykułu w zestawieniu. Jego autorem jest Wojciech Czuchnowski z „Gazety Wyborczej”. Dziennikarz ujawnił część nazwisk osób szerzących w Polsce propagandę prorosyjską i najprawdopodobniej finansowanych przez Rosję, które znalazły się w tajnym raporcie komisji kierowanej przez gen. Stróżyka. Wśród wymienionych osób miało zabraknąć Macieja Maciaka – kandydata na prezydenta, który publicznie bronił Putina i powtarzał przekaz kremlowskiej propagandy. Według informatorów dziennikarza Maciak znalazł się jednak „w kręgu zainteresowania”. Tajny raport, który trafił do premiera Tuska, ma zawierać dowody działań prorosyjskich, w tym zarzuty wobec Antoniego Macierewicza oraz rekomendacje dla służb i prokuratury. Na ustalenia Czuchnowskiego powoływano się 149 razy, a zasięg tych publikacji IMM oszacował na 6,9 mln.

Na kolejnym miejscu kwietniowego raportu „O tym się mówi” znalazł się artykuł „Piknik 1000-lecia robi szara eminencja PO. Jak i od kogo dostał zlecenie?” Izabeli Kacprzak z „Rzeczpospolitej”. Opisała w nim kontrowersje wokół przygotowań do obchodów 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego, których organizacją miała zająć się prywatna firma Dom Mediowy AM Studio należąca do Andrzeja Moesbusa – osoby blisko powiązanej z Platformą Obywatelską. Szczegóły zlecenia, w tym tryb wyboru wykonawcy, pozostają niejawne, co budzi zastrzeżenia co do przejrzystości i zgodności z przepisami o zamówieniach publicznych. O sprawie powstało w innych mediach 111 publikacji, w których autorzy powoływali się na ustalenia dziennikarki „Rzeczpospolitej”. Ich zasięg wyniósł 6,4 mln kontaktów z przekazem.

Ostatnie miejsce kwietniowego zestawienia przypadło artykułowi „Karol Nawrocki przez pół roku mieszkał w apartamencie Muzeum II Wojny. Nie zapłacił ani grosza” autorstwa Wojciecha Czuchnowskiego i Krzysztofa Katki z „Gazety Wyborczej”. Tekst, który ukazał się 20 stycznia 2025, już trzeci raz znalazł się w TOP 5 najbardziej zasięgowych publikacji miesiąca w 2025 roku. O sprawie nieodpłatnego korzystania ze służbowego apartamentu przez Karola Nawrockiego w czasie, gdy był dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej, mówiono w kwietniu w innych mediach 45 razy. Publikacje te osiągnęły zasięg wynoszący 5,3 mln kontaktów z przekazem.  

Metodologia

Raport IMM i Radia ZET „O tym się mówi” opracowano na podstawie monitoringu treści z najbardziej opiniotwórczych mediów z prasy, radia, telewizji i portali internetowych. Przy liczeniu zasięgu nie były brane pod uwagę portale o charakterze agregatorów treści i multiplikacji przekazów, a także źródła własne danej grupy mediowej. Analizie podlegają wybrane gatunki informacyjne i publicystyczne, które charakteryzują się wysoką cytowalnością treści, między innymi artykuły i śledztwa, w tym reportaże. Badanie nie uwzględnia m.in.: wywiadów i rozmów publicystycznych, sondaży, rankingów, a także bieżących newsów. Badanie obejmuje ponad 1700 gazet i czasopism, wybrane programy w stacjach telewizyjnych (Polsat, Polsat News, Polsat News 2, TVN Turbo, TVN, TVN24, TVN24BiS, TVP Info, TVP1 i TVP2) i rozgłośniach radiowych (Muzo.fm, PR1, PR3, PR4, Radio Maryja, Radio ZET, RDC, RMF FM, TOK FM) oraz istotne portale internetowe. Kryterium decydującym o pozycji w rankingu TOP5 został przyjęty zasięg treści artykułu w publikacjach w innych mediach. Celem projektu jest wskazanie najpopularniejszych publikacji, na które w danym miesiącu najchętniej powoływały się media. Jako kryterium decydujące o pozycji w rankingu przyjęto zasięg danego tematu po rozpowszechnieniu go w innych mediach.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj