Czym jest wartość marki

dodano: 
08.05.2006
komentarzy: 
0

Na łamach Przekroju znajdujemy artykuł Bartka Chacińskiego na temat wartości i znaczenia marek. „Marka nie istnieje. To znaczy istnieje, owszem, ale tylko w umyśle konsumenta. Nie jest logo, nazwą, kształtem butelki, kolorem opakowania, samym produktem, lecz skojarzeniami i emocjami, które je otaczają” – pisze autor artykułu. Zaznacza on, że marki ograniczają ryzyko zakupu, ułatwiają i przyśpieszają podjęcie decyzji o zakupie danego towaru lub usługi.
Stanowią tym samym swego rodzaju gwarancję jakości tego, co używamy. Dodatkowo marki przekazują sygnały o statusie materialnym, społecznym i stosunku do świata, ułatwiają poruszanie się w środowisku społecznym i zaspokajają potrzebę identyfikacji. Chaciński pisze również o tym, że budowanie marki opiera się na tworzeniu skojarzeń emocjonalnych, więc firmy chętnie angażują znane i lubiane osoby, które stają się „ambasadorami” ich marek. Jest to działanie skuteczne, choć niepozbawione ryzyka - wizerunkowy kryzys osoby reprezentującej daną markę może spowodować sytuację kryzysową produktu, z którym jest kojarzona.
Autor artykułu zaznacza również, że mimo istnienia światowych marek, ich wizerunek i wartość są zróżnicowane w poszczególnych krajach. Ujawniają to na przykład badania przeprowadzane w ponad 70 krajach przez organizację Superbrands. Obecne kłopoty z wizerunkiem takich marek jak Coca-Cola czy Nike oraz błyskawiczne „kariery” nowych marek zmuszają producentów do konstruowania innego systemu wartości, który, jak zaznacza Chęciński, może „wywrócić listę najcenniejszych do góry nogami”.

Źródło:

Przekrój, Pod znakiem znaków, Bartek Chaciński, 08.05.06, s. 60
komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin