REKLAMA

Internauci oskarżają Google’a o usuwanie krzyży

dodano: 
13.09.2017
komentarzy: 
0

Niedawno pisaliśmy o krytyce, jaka spłynęła na sieć sklepów Lidl za usunięcie krzyży ze świątyni Anastasis na wyspie Santorini na opakowaniach produktów. Rzecznik prasowy marki tłumaczył takie działanie tym, że firma „nie chce wykluczać żadnych przekonań religijnych”.

Z podobnymi zarzutami spotkał się ostatnio właściciel popularnej wyszukiwarki, który został oskarżony przez internautów o usuwanie krzyży z kościołów w serwisie Google Earth, w którym oglądać można zeskanowane zdjęcia różnych miejsc na świecie w 3D – informuje portal tech.wp.pl

Jak czytamy w tekście Adama Bednarka, „jak ostatnio zauważono, odwzorowany świat 3D różni się od prawdziwego. I nie chodzi tu o niedoskonałą jakość, a brak chrześcijańskich symboli na znanych budynkach”. Poruszenie zaczęło się od wpisu na niemieckim portalu pi-news.net, a dalej temat podchwycił polski serwis wykop.pl – informuje Wirtualna Polska. Wpisy pojawiły się także na Twitterze:


Źródło: screen ze strony twitter.com/davidjordan

Serwis pisze, że symboli brakuje m.in. na kościele Mariackim w Krakowie oraz na katedrze Westminsterskiej w Londynie, jednak wbrew zarzutom kierowanym pod adresem przedsiębiorstwa, działanie Google’a nie jest celowe i nie chodzi o pozbycie się religijnych znaków.

„Obiekty 3D w Google Earth powstają na podstawie zdjęć lotniczych” – czytamy na WP. „Niektóre elementy są jednak zbyt małe, by je uchwycić, i dlatego nie zostają odwzorowane. Do takich należą nie tylko krzyże na kościołach, ale też iglice w meczetach czy… zwykłe anteny” – dodaje Bednarek.

Wirtualna Polska skontaktowała się także z polskim przedstawicielem koncernu, Piotrem Zalewskim, który tak skomentował zamieszanie: „Przepraszamy, wynika to z błędu w naszym automatycznym mechanizmie modelowania budynków 3D i dotyczy elementów obiektów słabo widocznych na zdjęciach lotniczych. Pracujemy nad rozwiązaniem tego problemu”.

Jak stwierdza serwis – „O tym, że o spisku nie ma mowy, najlepiej świadczy fakt, że krzyże w niektórych kościołach są”, powołując się na przykład katedry w Kolonii, Berlinie oraz Bazyliki św. Piotra w Watykanie.

(bm)

Źródło:

tech.wp.pl, W aplikacji Google'a Kościół Mariacki pozbawiony jest krzyża. Wyjaśniamy dlaczego, Adam Bednarek, 11.09.2017

REKLAMA

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin