.

 

Ukazało się 24. wydanie Kompendium CSR z Gazetą Wyborczą i Dziennikiem Gazetą Prawną

dodano: 
02.07.2021
komentarzy: 
0

2 lipca 2021 roku ukazała się 24. edycja Kompendium CSR. W wydaniu wypowiadają się Adam Wajrak, Ursula von der Leyen, Janina Ochojska, Kamil Wyszkowski, Yuval Noah Harari i Mirella Panek-Owsiańska.

Mamy rok 2050. Trzydzieści lat wcześniej światowi liderzy zawiedli: ze składanych wówczas obietnic redukcji emisji CO2 nie pozostało wiele, ledwie kilka nowinek technicznych i sterta coraz bardziej alarmistycznych raportów. Temperatura na świecie wzrosła, co prawda „tylko” o trzy stopnie – ale to wystarczyło, by uruchomić mechanizmy apokalipsy.

Wieczna zmarzlina stopniała, uwalniając metan. Przyroda – zamiast gazy pochłaniać – zaczęła emitować ich więcej, próbując uwolnić się od nadmiaru. W 2050 r. poziom wód na świecie jest o pół metra wyższy niż w 2021 r. Do roku 2100 ma przybrać jeszcze o 2,5 metra... O tej katastroficznej wizji przyszłości piszemy w 24. edycji Kompendium.

Tak, paradoksalnie, dla goszczących na naszych łamach autorów, dramatyczne wydarzenia ostatnich kilkunastu miesięcy nie są najważniejsze. Pandemia nas wystraszyła, ale – jak pisze otwierający tę edycję Adam Wajrak – to zmiany klimatu są „największym wyzwaniem dla ludzkości”.

Niewątpliwie to do nich, bezpośrednio lub pośrednio, odnoszą się nasi goście. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w wywiadzie dla Kompendium rysuje koncepcję Europejskiego Zielonego Ładu. – Stanowi on niepowtarzalną szansę dla Europy. Dla naszego środowiska, ale także dla naszej gospodarki – mówiła nam szefowa KE, wyrażając też nadzieję, że śladem Europy podąży reszta świata. Kamil Wyszkowski, kierujący UN Global Compact Network Poland, wytyka jednak, że człowiek od dawna dewastuje Ziemię w imię zysku i nic nie wskazuje na to, by miał się opamiętać. „Bal na Titanicu” trwa w najlepsze – kwituje.

Jest nadzieja. Janina Ochojska przypomina, że w ostatnim czasie organizacje niosące pomoc humanitarną zdały egzamin ze sprawności. Jednocześnie jednak przestrzega ona przed „nowym zamknięciem”: zatrzaskiwaniem drzwi przed uchodźcami i imigrantami, ucinaniem debaty nad równością, powrotem do nieokiełznanego konsumpcjonizmu. Także Mirella Panek-Owsiańska dostrzega w obecnej sytuacji nowe szanse (i wyzwania) dla biznesu. A jednocześnie wytyka, że w ciągu ostatniego roku proces równouprawnienia znalazł się w odwrocie.

W analityczny sposób traktuje wydarzenia ostatniego roku Yuval Noah Harari. Znany izraelski myśliciel przygląda się nauczkom z pandemii i wnioskuje, że być może po raz pierwszy w dziejach udaje nam się skutecznie stawiać czoło patogenom. Ale jeżeli nauka, technologie i społeczeństwa wydają się zdawać ten egzamin, to już politycy wypadają gorzej. Zły to zwiastun, jeżeli przełożymy to na kolejne wyzwanie – o nieporównanie większej skali: zahamowanie zmian klimatu.

24. edycja Kompendium CSR dostępna jest na kompendiumcsr.pl. 2 lipca 2021 roku wydanie ukazało się w e-prenumeracie „Gazety Wyborczej”, „Dziennika Gazety Prawnej” oraz na wyborcza.pl.

Numer pozostaje aktualny do grudnia 2021 roku, daty wydania 25. – jubileuszowej – edycji.

PRoto.pl jest patronem medialnym Kompendium.

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin