Po konferencji EKON 2009

dodano: 
24.11.2009
komentarzy: 
0

W ramach całodziennej konferencji „EKON - Kultura. Społeczności. Innowacje”, zorganizowanej w Krakowie w dniach 19-20 listopada, odbyły się cztery dyskusje, w których zaproszeni paneliści skupili się nad zagadnieniami związanymi m.in. z kształtowaniem odpowiedzialnego społeczeństwa czy rolą menadżera kultury.

Uczestnicy panelu pierwszego, m.in.: Paweł Potoroczyn (Dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza), Krzysztof Markiel (Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego), Filip Berkowicz (pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury) zwrócili uwagę na zaniedbania w dziedzinie rozwoju kreatywnej gospodarki w Polsce, na brak zrozumienia, zarówno wśród urzędników, jak też dużej części społeczeństwa, dla jej znaczenia w rozwoju kraju.

Maciej Trzebeński (Dyrektor Fabryki Sztuki i Art Inkubatora) oraz Mariusz Jachimek (reprezentujący EC1 Miasto Kultury) przedstawili wizualizację projektów rewitalizacji poprzemysłowych obszarów w Łodzi (Art Inkubatora i EC1) na potrzeby działalności kulturalnej i rozrywkowej, które są już w trakcie realizacji. Opowiedzieli także o przeszkodach, które musieli pokonać, i z którymi ciągle się zmagają.

Trzeci z paneli miał dotyczyć warunków funkcjonowania klastrów kreatywnych w Polsce. Paneliści zgodzili się jednak, że należy najpierw poinformować gości konferencji, czym jest klaster i jakie ma zadanie. Choć jest to pojęcie zdefiniowane przez Michaela Portera w 1990 roku, to jednakże w Polsce wciąż brzmi ono obco i prowadzi nieraz do błędnych skojarzeń. Następnie opowiedzieli o swoich inicjatywach klastrowych: Piotr Babieno (Klaster Europejskie Centrum Gier z Krakowa), Elwira Waszkiewicz (Klaster Multimediów i Systemów Informacyjnych Multiklaster z Nowego Sącza), Rafał Budniok i Tomasz Konieczny (Górnośląski Klaster Kreatywny z Katowic), Katarzyna Danecka-Zapała (projekt „Creative Cluster w Nowej Hucie”), Krystian Górka (Projekt „Lokomotywa - strategia rozwoju klastrów” z Bielsko-Białej), o Klastrze INRET opowiedział moderator dyskusji Paweł Szlachta.

Ostatni panel poświęcony był człowiekowi – menadżerowi przedsięwzięć opartych na ludzkiej kreatywności. Ewa Gołębiowska (dyrektor Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie), Łukasz Maraszek i Lucjan Towpik (Łódź Kaliska w Krakowie) Anna Mamińska (Stowarzyszenie Transetnika, DK Praga, Kolektyw Opensources), Anna Maria Kwiatek (NOVE IDEE, IDEA FIX, Rezerwat Winyli), Krzysztof Gałkowski (Instytut Adama Mickiewicza) opowiedzieli o tym, jak radzą sobie z zarządzaniem projektami, jakie wykorzystują narzędzia w swych działaniach oraz skąd ozyskują wiedzę

Wnioski panelistów staną się podstawą dla przygotowywanego w ramach Klastra INRET dokumentu nazywanego roboczo „Foresight dla przemysłów kreatywnych 2020” – materialnego rezultatu konferencji EKON 2009. Zawarta zostanie w nim strategia rozwoju przemysłów kreatywnych w Polsce na najbliższe lata i płynących z tego rozwoju dla naszego kraju korzyści.

PRoto było patronem medialnym konferencji. (kk)

komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin