Polska w USA: faszyzm, Holocaust i antysemityzm

dodano: 
20.08.2012
komentarzy: 
0
Jak zaznacza Jan Chodakiewicz, historyk z waszyngtońskiego Institute of World Politics, jedynym sposobem na pozbycie się stereotypów o Polakach jest lepsze zorganizowanie Polonii, fundowanie stypendiów i zakładanie think-tanków.

Chodakiewicz przyznaje, że stereotypy o Polakach wśród Amerykanów były najbardziej rozpowszechnione w latach 70-tych, do czasu powstania Solidarności i wyboru Jana Pawła II. Te wydarzenia nie wyeliminowały ich całkowicie, choć jak zaznacza Chodakiewicz obecnie stereotypy są „łagodniejsze”. Nadal w USA wspomina się o „polskich faszystach” i polskiej „odpowiedzialności za mordy Żydów”. Przeciętny Amerykanin niewiele wie o naszym kraju, obrady przy Okrągłym Stole kojarzą jedynie politolodzy i historycy. Powszechnym symbolem upadku komunizmu za oceanem jest natomiast upadek Muru Berlińskiego.

Według Chodakiewicza Amerykańskie media o Polsce wspominają rzadko, ewentualnie z szyderstwem albo informując o „polskich obozach śmierci”. Stereotyp o polskim antysemityzmie jest głęboko utrwalony. Przyczyniły się do tego nie zweryfikowane opowieści domowe amerykańskich Żydów, którzy przeżyli wojnę.

Jak zmieniać te stereotypy? Chodakiewicz odpowiada, że należy wykształcić elitę nowego pokolenia Amerykanów bez kompleksów, wyemancypowanych z „tzw. polskiego getta”. Do tego Polska powinna dbać o swój wizerunek, prowadziła kampanie PR i fundowała stypendia „życzliwym naukowcom” i tłumaczyła na angielski „prace inne niż szkoły neostalinowskiej”. (ks)

Źródło:

Rzeczpospolita Plus Minus, Poland; wciąż brzmi jak Holland;, 18.08.12
komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin