Rzeczpospolita ciągle na topie

dodano: 
07.09.2009
komentarzy: 
0

Według najnowszego rankingu „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce”, opracowanego przez Instytut Monitorowania Mediów, najczęściej cytowanym tytułem prasowym w lipcu była Rzeczpospolita. Miano najbardziej opiniotwórczej rozgłośni radiowej wywalczyła stacja RMF FM, a telewizyjnej – TVN24. W całkowitym zestawieniu piętnastu najczęściej przytaczanych mediów znalazły się cztery dzienniki, dwie stacje radiowe i jedna telewizyjna, dwa portale, dwa dzienniki biznesowe, trzy tygodniki opinii oraz jeden tabloid.

Podobnie jak w poprzednim miesiącu, na pierwszym miejscu w rankingu pojawiła się Rzeczpospolita cytowana przez inne media 1182 razy. Swój zwycięski wynik gazeta zawdzięcza sondażom i rankingom, ocenom polityki polskiej oraz analizom ekonomicznym, rynkowym i finansowym. Na silną pozycję drugiego tytułu, Gazety Wyborczej (1025), złożyły się przede wszystkim szeroko cytowane rankingi i sondaże, artykuły dotyczące sytuacji na polskiej scenie politycznej oraz wiadomości z zakresu rynku i finansów. Trzecia pozycja w rankingu, objęta przez Dziennik (975), jest wynikiem komentowanego wywiadu z Piotrem Kownackim, informacji dotyczących polityki polskiej oraz działalności policji i przestępczości.

Czwarta pozycja w rankingu należy, już tradycyjnie, do cytowanej w lipcu aż 682 razy stacji TVN24. Media najczęściej odnosiły się do poruszanych na antenie tematów dotyczących polityki polskiej oraz działalności policji i przestępczości. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również telewizyjne rankingi i sondaże.

Spośród rozgłośni radiowych najczęściej powoływano się na informacje podawane przez RMF FM (280), głównie w kontekście działalności policji i przestępczości, wypadków oraz sądownictwa i spraw sądowych. Kolejna stacja radiowa w zestawieniu - Radio Zet - zajęła trzynaste miejsce z liczbą 147 powołań.

W gronie najbardziej opiniotwórczych tytułów znalazły się dwa dzienniki biznesowe: Gazeta Prawna (318) i Puls Biznesu (172). Gazeta Prawna szóste miejsce zawdzięcza prawnej analizie dotyczącej przymusowego wysłania na urlop Piotra Kownackiego, jak również poruszanym kwestiom polityki polskiej, ekonomii i rynku oraz ustawodawstwu i prawu.
 
Lipcowy ranking najpopularniejszych mediów objął także trzy tygodniki opinii – Newsweek (482), Wprost (223) i Politykę (134). Newsweek w analizowanym miesiącu opublikował na swoich łamach szeroko komentowany wywiad z Waldemarem Pawlakiem, który przyczynił się do zdobycia piątego miejsca.

Dwa pozostałe tygodniki uplasowały się kolejno na pozycjach dziewiątej i czternastej. W lipcu komentatorzy życia społeczno-politycznego powoływali się również na przekazy internetowe. Wśród najczęściej cytowanych portali internetowych na pierwszym miejscu znalazł się onet.pl (189), drugą pozycję zajął serwis tvn24.pl (128). W badanym okresie zainteresowanie dziennikarzy i publicystów zwróciły opisywane i szeroko komentowane nieporozumienia w koalicji PO-PSL. Oddźwięk medialny pojawił się wskutek opublikowanego na łamach jednego z tygodników wywiadu z Waldemarem Pawlakiem, w którym krytycznie ocenia on współpracę pomiędzy partiami. Rozmowa wicepremiera i wynikające z niej konsekwencje były analizowane na łamach prasy oraz na antenie stacji radiowych i telewizyjnych.

Z tematów związanych z życiem polskiej sceny politycznej najczęściej odnoszono się do krytycznej wypowiedzi Piotra Kownackiego o sytuacji w kancelarii prezydenta oraz możliwych zmian personalnych w tej instytucji. Publicznie debatowano na temat zamknięcia hali KDT w Warszawie oraz związanej z tym interwencji ochrony i policji. Od 1 do 31 lipca na potrzeby raportu Instytut Monitorowania Mediów przeanalizował 9187 przekazów mediowych (wycinków prasowych, programów radiowych i telewizyjnych). Dziennikarze odnosili się do wiadomości podawanych na łamach innych mediów 9310 razy (6400 razy w prasie, 1774 w telewizji i 1136 w radiu).

Treści analizowane w zestawieniu obejmują tylko te przekazy, które nie są przeglądami mediów.
(1) Wynik dla dziennika „Polska” stanowi suma powołań na regionalne mutacje wydawane pod wspólnym tytułem „Polska”: „Polska Dziennik Bałtycki”, „Polska Dziennik Łódzki”, „Polska Dziennik Zachodni”, „Polska Gazeta Krakowska”, „Polska Gazeta Wrocławska”, „Polska Głos Wielkopolski”, „Polska Kurier Lubelski”.

komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin