Wizerunkowy problem opozycji

dodano: 
12.01.2018
komentarzy: 
0

Jak podaje portal newsweek.pl, 10 stycznia 2018 roku projekt „Ratujmy Kobiety 2018” o ustawie antyaborcyjnej, przepadł w Sejmie już w pierwszym czytaniu. Głównym powodem – podaje źródło – była zadziwiająco duża nieobecność niektórych członków opozycji: 29 posłów Platformy Obywatelskiej i dziesięciu Nowoczesnej.

Co więcej, trzech członków PO – Marek Biernacki, Joanna Fabisiak i Jacek Tomczak – głosowało przeciwko dalszemu procedowaniu liberalizacji ustawy pomimo partyjnej dyscypliny, w efekcie czego zostali oni z partii zwolnieni, czytamy.

„Jest mi przykro, ale tutaj trzeba reagować w zdecydowany sposób, bo mieliśmy dyscyplinę i niestety troje posłów głosowało inaczej – głosowało za projektem radykalnie zaostrzającym ustawę antyaborcyjną. Nie można tego zaakceptować, stąd decyzja, jednogłośna decyzja zarządu” – podaje portal cytując Grzegorza Schetynę, przewodniczącego Platformy Obywatelskiej.

W Nowoczesnej doszło z kolei do nieco mniej drastycznych ruchów, czytamy dalej. Joanna Scheuring-Wielgus, Joanna Schmidt i Krzysztof Mieszkowski zawiesili swoje członkostwo w partii. Zdecydowali się na taki krok w związku z postawą innych posłów ugrupowania, która niewspółgra z dyscypliną partyjną.

Jak podaje newsweek.pl, Scheuring-Wielgus podczas konferencji prasowej poinformowała, że na miesiąc zawiesza swoje członkostwo w Nowoczesnej, aby „zastanowić się nad tożsamością ugrupowania”, czytamy. Przyznała też, że swoją postawą posłowie „zawiedli wyborców i sympatyków partii” oraz, że jest to najwyższy czas, aby klub zweryfikował wartości, którym hołduje, podaje źródło.

Niewątpliwie zachowanie polityków PO i Nowoczesnej może sprawić, że opozycja będzie borykać się z wizerunkowym problemem, sugeruje newsweek.pl. Co więcej, przeciwko odrzuceniu projektu „Ratujmy Kobiety 2018” głosowało aż 58 posłów Prawa i Sprawiedliwości – m.in. Jarosław Kaczyński, Joachim Brudzyński, Mariusz Błaszczak, Ryszard Terlecki, Jarosław Gowin czy Krystyna Pawłowicz. Tym bardziej, podaje newsweek.pl, może mieć to negatywny wydźwięk dla partii opozycyjnych. (jg)

Zdjęcie główne: by Michał Józefaciuk (Senat Rzeczypospolitej Polskiej) [CC BY-SA 3.0 pl], via Wikimedia Commons

Źródło:

newsweek.pl, Opozycja się sypie po głosowaniu nad liberalizacją ustawy aborcyjnej. PO wyrzuca posłów, w Nowoczesnej zawieszenia, ŁR, 11.01.2018
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin