Wszyscy cytują zwierzenia premierów i Palikota

dodano: 
30.06.2008
komentarzy: 
0

Najgłośniejsze publikacje maja to wywiady z premierami – Marcinkiewiczem i Tuskiem oraz z posłem Januszem Palikotem – wynika z majowego raportu „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce”, opracowanego przez Instytut Monitorowania Mediów. W maju nastąpiła zamiana na podium: na pierwsze miejsce zestawienia awansowała Rzeczpospolita (cytowana 1052 razy), a Dziennik, na który inne media powoływały się 1045 razy, spadł na drugą lokatę. Trzecie miejsce, podobnie jak w kwietniu, należy do Gazety Wyborczej, cytowanej 802 razy, najczęściej w kontekście sprawy Beaty Sawickiej.

Rzeczpospolita zwyciężyła nad Dziennikiem przewagą zaledwie siedmiu powołań, dzięki szeroko cytowanym rankingom i sondażom, publikacjom dotyczącym ekonomii, rynku i finansów oraz ustawodawstwa i prawa. Natomiast na Dziennik media powoływały się najczęściej w kontekście rzekomej inwigilacji Kazimierza Marcinkiewicza. Artykuł zatytułowany „Marcinkiewicz oskarża” Michała Majewskiego i Pawła Reszki był najczęściej cytowaną publikacją w maju.

Na czwarte miejsce zestawienia awansował Newsweek (353). Tak dobry wynik tygodnik zawdzięcza często cytowanemu wywiadowi z premierem Donaldem Tuskiem, w którym przyznał się on m.in. do palenia w młodości marihuany. Tymczasem tygodnik Wprost, zajmujący przeważnie czwarte miejsce, spadł na ósme (211 powołań). Piąta lokata należy do dziennika Polska (343). Wywiad z Januszem Palikotem („Rydzyk powinien siedzieć w areszcie” autorstwa Anity Werner i Pawła Siennickiego), opublikowany na jego łamach, był drugą najczęściej cytowaną publikacją w maju.

Wśród stacji telewizyjnych prym wiedzie TVN24 (312). TVN uplasowała się na jedenastym miejscu, z wynikiem 152 powołań. Stacja RMF FM ponownie zwyciężyła wśród rozgłośni radiowych – 233 cytowania zagwarantowały jej siódme miejsce w rankingu i przewagę na Radiem ZET, które było powoływane 176 razy.

Jedyny w zestawieniu portal Onet.pl zajmuje ponownie 12. lokatę, cytowany przez inne media 124 razy. Dzienniki biznesowo-ekonomiczne reprezentuje Gazeta Prawna, cytowana 194 razy (9. miejsce – awans o dwa miejsca). Puls Biznesu nie znalazł się w rankingu. Przedostatnie miejsce należy do Tygodnika Powszechnego, cytowanego przez inne media 106 razy, głównie w kontekście przeszłości członka komisji śledczej J. Sachowicza. Majowe zestawienie zamyka Fakt, cytowany 86 razy.

Najwięcej cytatów z prasy regionalnej i lokalnej pochodziło – podobnie jak w zeszłych miesiącach - z woj. mazowieckiego (Życie Warszawy, 33), małopolskiego (Dziennik Polski, 15) oraz ex aequo: dolnośląskiego (Polska Gazeta Wrocławska, 10), lubelskiego (Dziennik Wschodni, 10) i śląskiego (Polska Dziennik Zachodni, 10). Od 1 do 31 maja na potrzeby raportu Instytut Monitorowania Mediów przeanalizował 6775 przekazów mediowych (z prasy, radia, telewizji). Dziennikarze odnosili się do wiadomości podawanych na łamach innych mediów 6966 razy. Analiza obejmuje tylko te przekazy, które nie są przeglądami prasy.

Raport majowy w wersji podstawowej jest dostępny na stronie Instytutu Monitorowania Mediów.

komentarzy:
0
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin