sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościPolacy nie wierzą w poprawę sytuacji ekologicznej świata

Polacy nie wierzą w poprawę sytuacji ekologicznej świata

Zaledwie 15 proc. badanych wierzy w poprawę sytuacji ekologicznej za pięć lat, natomiast przeciwnego zdania jest niemal co drugi respondent – tak wynika z badania „Postawy ekologiczne Polek i Polaków 2023” zrealizowanego przez Autopay.

Aż 80 proc. ankietowanych wskazało, że najbardziej obawia się niedoborów wody i suszy, zanieczyszczenia gleby, wód i powietrza – czytamy.

3/4 respondentów uważa, że największy wpływ na wyniszczanie środowiska naturalnego mają koncerny energetyczne. Podobny odsetek ankietowanych twierdzi, że za postępujący kryzys ekologiczny odpowiedzialne są firmy produkcyjne i usługowe. Rządy państw obwinia 68 proc. osób biorących udział w badaniu, natomiast 65 proc. odpowiedzialnością obarcza samych konsumentów – czytamy.

Ankietowani wskazali, których skutków zaniedbań ekologicznych boją się najbardziej. W ciągu dwóch lat zwiększyło się zaniepokojenie anomaliami pogodowymi. Wzrosły obawy wobec kwestii burz, huraganów i pożarów. Coraz więcej respondentów odczuwa niepokój, jeśli chodzi o wzrost migracji ludności.

Mimo że wielu respondentów nie wierzy w poprawę obecnej sytuacji ekologicznej, to wielu z nich wciąż angażuje się w podejmowanie działań proekologicznych. Badanie pokazuje, że Polacy coraz chętniej segregują śmieci, oszczędzają wodę czy korzystają z toreb wielokrotnego użytku.

„Trzeba zauważyć, że Polki i Polacy nie umywają rąk – 79 proc. uważa, że wysiłki na rzecz poprawy stanu środowiska nie odbędą się bez udziału każdego z nas” – podkreśla Łukasz Zaworski, odpowiedzialny za projekty z zakresu zrównoważonego rozwoju w Autopay. (an)

O badaniu:

Badanie na zlecenie Autopay zostało zrealizowane przez pracownię badawczą SATISFACE w czerwcu 2023 roku na reprezentatywnej grupie 1082 osób. Badanie przeprowadzono metodą CAWI.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj