poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościSpot PiS o marszu 4 czerwca z kadrami z obozu koncentracyjnego. Muzeum...

Spot PiS o marszu 4 czerwca z kadrami z obozu koncentracyjnego. Muzeum Auschwitz reaguje

Prawo i Sprawiedliwość opublikowało wideo, którego celem miało być zniechęcenie do udziału w marszu organizowanym przez Donalda Tuska. W spocie wykorzystano kadry z obozu w Auschwitz. „To smutny, bolesny i niedopuszczalny przejaw moralnego i intelektualnego zepsucia debaty publicznej” – zareagowało Muzeum Auschwitz.

31 maja 2023 roku w kanałach społecznościowych PiS pojawił się kilkunastosekundowy spot dotyczący marszu organizowanego przez przewodniczącego PO Donalda Tuska. Wydarzenie odbędzie się 4 czerwca w Warszawie i ma być wyrazem sprzeciwu wobec „destrukcyjnych działań”, jakie – w opinii PO – podejmuje rząd PiS. Przygotowany przez partię rządzącą spot miał zniechęcić odbiorców do udziału w marszu.

Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego w wideo wykorzystało kadry obozu koncentracyjnego w Auschwitz i hasła mówiące o tym, że zamordowano tam ponad milion osób, a sześć milionów Polaków zamordowano podczas wojny.

W spocie pojawił się także usunięty już tweet Tomasza Lisa o treści „Znajdzie się komora dla Dudy i Kaczora”. „Czy na pewno chcesz iść pod tym hasłem?” – pyta PiS na końcu. Wideo licznie udostępnili w mediach społecznościowych politycy partii rządzącej.

Źródło: facebook.com/pisorgpl

Jak opisuje wiadomosci.gazeta.pl, Tomasz Lis dodał wspomniany wpis najprawdopodobniej jako komentarz do decyzji Andrzeja Dudy o podpisaniu ustawy powołującej komisję ds. badania rosyjskich wpływów w Polsce (określanej jako „lex Tusk”). Po kilku godzinach były redaktor naczelny usunął tweet oraz zamieścił przeprosiny. „Myślałem o celi, ale powinienem był przewidzieć, że ludzie złej woli przyjmą interpretację absurdalną. Liczę na to, że panowie Duda i Kaczyński zapłacą za swe zbrodnie przeciw demokracji, ale po ludzku życzę im zdrowia i długiego życia” – wyjaśnił Lis.

Na spot PiS szybko zareagowało Muzeum Auschwitz, które opublikowało w tej sprawie oświadczenie na Twitterze. „Instrumentalizacja tragedii ludzi, którzy cierpieli i ginęli w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz – po jakiejkolwiek stronie politycznego sporu – uwłacza pamięci ofiar. To smutny, bolesny i niedopuszczalny przejaw moralnego i intelektualnego zepsucia debaty publicznej” – napisała instytucja.

W komentarzach zawrzało. Materiał opublikowany przez PiS wywołał oburzenie wśród użytkowników mediów społecznościowych, którzy zwrócili uwagę m.in. na przekraczanie przez PiS kolejnych granic, wykorzystywanie ofiar Auschwitz do celów politycznych, „żerowanie na ofiarach” oraz manipulację. „Jesteście obrzydliwi” – wybrzmiewa z wielu komentarzy.

Źródło: twitter.com/MuzeumAuschwitz

Głos w sprawie spotu zabrał również prezydent Andrzej Duda. Na Twitterze napisał: „Pamięć o Ofiarach niemieckich zbrodni w Auschwitz jest święta i nietykalna. Tragedia milionów Ofiar nie może być wykorzystywana w walce politycznej. To działanie niegodne i nie ma dla niego usprawiedliwienia”.

Źródło: twitter.com/AndrzejDuda

Z kolei Jan Strzeżek, lider Młodej Polski, zapowiedział złożenie w sprawie spotu zawiadomienia do prokuratury o popełnieniu przestępstwa.

Źródło: twitter.com/JanStrzezek

(mb)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj