wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościZnamy nominowanych w 13. edycji Plebiscytu MediaTory!

Znamy nominowanych w 13. edycji Plebiscytu MediaTory!

24 października 2019 roku ogłoszono nominowanych w tegorocznym Plebiscycie MediaTory, w którym studenci dziennikarstwa z całej Polski nagradzają najlepszych dziennikarzy i ludzi mediów.

Nagrody przyznawane są w kategoriach: AkumulaTOR, DetonaTOR, InicjaTOR, ObserwaTOR, NawigaTOR, ProwokaTOR, ReformaTOR oraz TORpeda.

W tym roku poza 42 dziennikarzami statuetki mogą zdobyć cztery projekty dziennikarskie oraz pięć zespołów redakcyjnych.

W kategorii TORpeda nominowani zostali: Krzysztof Horwat z TOK FM – za relacje o strajkach nauczycieli zarówno na antenie radia, jak i w internecie, Izabela Kacprzak i Grażyna Zawadka z Rzeczpospolitej – za ujawnienie nowych faktów w sprawie śmierci Dawida Kosteckiego w warszawskim areszcie śledczym, za śledztwo w sprawie „Cygana”, odkrywające kulisy afery podkarpackiej, Jakub Kaługa z RMF FM – za relacjonowanie faktów dotyczących zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, Katarzyna Sobiepanek (UK politics po polsku) – za kompleksowe informowanie o wydarzeniach związanych z Brexitem, Michał Tracz z TVN 24 – za monitorowanie przebiegu sprawy polskiej w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W kategorii ObserwaTOR w gronie nominowanych znaleźli się: Joanna Gierak-Onoszko za reportaż „27 śmierci Toby’ego Obeda” o dyskryminacji rdzennych mieszkańców Kanady i obnażenie prawdziwego oblicza państwa uznawanego za kraj spokoju i dobrobytu; Magda Łucyan za cykl rozmów z byłymi więźniami obozu KL Auschwitz-Birkenau „Obóz. Rozmowy Magdy Łucyan” [TVN24]; Małgorzata Rejmer za „Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii”; Antoni Rokicki za reportaż „Misja” zwracający uwagę na rosnący problem depresji wśród młodych osób [Program Pierwszy Polskiego Radia]; Wojciech Tochman za opowieść o współczesnej Kambodży pt. „Pianie kogutów, płacz psów”.

NawigaTORem 2019 mają natomiast szansę zostać: Michał Kolanko, Rzeczpospolita – za publikacje związane z wyborami do Parlamentu Europejskiego; Eliza Olczyk, „Wprost” – za merytoryczne i rzetelne podejście do tematów dotyczących polskiej sceny politycznej; Paweł Pieniążek – za liczne publikacje o wojnie w Syrii i rzeczowe opisy złożonej sytuacji w kraju po latach ciągłej wojny; Przemysław Wilczyński, „Tygodnik Powszechny” – za monitorowanie wydarzeń związanych z reformami szkolnictwa i protestami nauczycieli; Marcin Zaborski, „Popołudniowa rozmowa”, RMF FM – za podejmowanie ważnych tematów społecznych i politycznych, zwłaszcza podczas przedwyborczych debat.

W kategorii AkumulaTOR nominacje otrzymali: Adam Bogoryja-Zakrzewski, za reportaż „Życie nie jest do bani” [Program Pierwszy Polskiego Radia], który udowadnia, że mimo niepełnosprawności można z optymizmem podchodzić do życia; Kacper Merk, Eurosport – za relacje z Pucharu Świata w skokach narciarskich i Turnieju Czterech Skoczni; Magdalena Miśka-Jackowska, „Zagraj to jeszcze raz”, RMF Classic – za program radiowy poświęcony twórcom muzyki filmowej; Łukasz Orbitowski, „One. Kobiety kultury”, TVP Kultura – za rozmowy z uznanymi osobistościami świata sztuki i początkującymi artystkami; Piotr Sobczyński i Rafał Darżynkiewicz, TVP Sport – za zaangażowanie i emocje podczas komentowania historycznego wydarzenia w polskim baskecie.

ProwokaTORami mogą w tym roku zostać nagrodzeni: Paweł Kapusta za książkę „Agonia” ukazującą wadliwości i absurdy polskiego systemu opieki zdrowotnej; Iwona Poreda-Łakomska, „Molestowanie w Teatrze Akademickim” [Superwizjer TVN] – za ujawnienie nieetycznych metod stosowanych przez dyrektora Warszawskiego Teatru Akademickiego; Paweł Reszka, „Czarni” – za dziennikarstwo wcieleniowe, które odkrywa przed czytelnikami sekrety życia księży; Marta Szarejko, „Seksuolożki. Sekrety gabinetów” – za rozmowy z seksuolożkami, które przełamały tabu życia seksualnego kobiet w Polsce; Mariusz Zielke, „Krzysztof Sadowski jest pedofilem, wiele doniesień o kryciu przez branżę” [Salon24] – za serię materiałów ujawniających molestowanie nieletnich przez znanego muzyka Krzysztofa Sadowskiego.

W kategorii DetonaTOR nominowani zostali: Wojciech Czuchnowski i Agnieszka Kublik, „Spokój za 40 milionów. Bankier Leszek Czarnecki oskarża Komisję Nadzoru Finansowego” [Gazeta Wyborcza] – za publikację, która ukazała nielegalne posunięcia prezesa Komisji Nadzoru Finansowego; Bertold Kittel, „Pancerny Marian i pokoje na godziny” [Superwizjer TVN] – za reportaż ujawniający niejasne powiązania z półświatkiem gangsterskim prezesa Najwyższej Izby Kontroli i dotarcie do dowodów wskazujących na fakt, że kamienica należąca do Mariana Banasia wynajmowana była w celu świadczenia usług seksualnych; Tomasz Patora i Patryk Szczepaniak, „Chore bydło kupię” [Superwizjer TVN] – za dziennikarstwo wcieleniowe, które ukazało bezprawne działania związane z zabijaniem chorego bydła i dystrybucją skażonego mięsa; Tomasz Sekielski i Marek Sekielski, „Tylko nie mów nikomu” – za wstrząsający dokument o wykorzystywaniu seksualnym dzieci przez księży, który wstrząsnął polskim społeczeństwem oraz zainicjowanie dyskusji na temat patologii w Kościele; Andrzej Stankiewicz, „Jak Polska Fundacja Narodowa wyrzuca miliony dolarów w amerykańskie błoto” [Onet] – za zdemaskowanie nieuczciwych działań amerykańskiej firmy PR-owej wynajętej przez Polską Fundację Narodową, która naraziła budżet państwa na straty.

W kategorii ReformaTOR na liście nominowanych są Ludmiła Anannikova i Piotr Żytnicki, „Nie płacz, bo będzie zwarcie. Dlaczego Ilona popełniła samobójstwo i czy w Amice był mobbing? Ujawniamy nieznane fakty” [Duży Format, Gazeta Wyborcza] – za wypunktowanie błędów popełnionych przez śledczych w sprawie samobójstwa Ilony Pujanek, doprowadzenie do ponownego rozpatrzenia jej przez prokuraturę i ustąpienia ze stanowiska mężczyzny oskarżanego o mobbing; Magdalena Gałczyńska, „Śledztwo Onetu. Farma trolli w ministerstwie sprawiedliwości, czyli za czynienie dobra nie wsadzamy” [Onet] – za ujawnienie zorganizowanej przez urzędników ministerstwa sprawiedliwości akcji hejtu wobec sędziów sprzeciwiających się zmianom wdrażanym przez partię rządzącą i doprowadzenie do dymisji wiceministra Łukasza Piebiaka; Mariusz Gierszewski „Kuchciński lata z rodziną rządowym samolotem. Radio ZET dotarło do dowodów” [Radio Zet] – za udowodnienie, że marszałek Sejmu Marek Kuchciński wykorzystywał służbowe samoloty do prywatnych celów oraz doprowadzenie do powstania projektu ustawy regulującej kwestie służbowych lotów polityków; Ewa Ornacka – za ujawnienie dowodów przemawiających za niewinnością niesłusznie skazanego na dożywocie Arkadiusza Kraski oraz śledztwo, które na nowo uruchomiło machinę postępowania prokuratury i działań sądowych; Robert Socha, „To było niby samobójstwo. Tajemnica śmierci 19-letniego Jakuba” [Superwizjer TVN] – za śledztwo dowodzące nieprawidłowości w sprawie śmierci Jakuba Schimandy i wskazanie innej przyczyny śmierci nastolatka, niż przyjęta wcześniej przez prokuraturę.

W kategorii InicjaTOR nominowani zostali z kolei: Michał Figurski, „NieZŁY Pacjent”, Radio ZET – za nowatorskie podejście do tematu edukacji zdrowotnej, skonfrontowanie doświadczeń znanych osób i gwiazd z opiniami ekspertów oraz promowanie wiedzy o zdrowiu w sposób lekki i z humorem; Interia, Deutsche Welle, Wirtualna Polska, akcja „Zbrodnia bez kary” – za cykl reportaży poświęcony zbrodniom wojennym, który powstał dzięki między redakcyjnej współpracy; Outriders Brief – za unikalną i wysoką jakość newslettera, który co tydzień dostarcza odbiorcom informacji z całego świata, oraz magazyn wyróżniający się selekcją informacji, estetyką i zaawansowaniem technologicznym; Redakcja Gazety Wyborczej, Wyborcza na zielono – za rubrykę poświęconą tematyce ekologii i ochronie środowiska naturalnego; Jan Smyk za stworzenie „Antologii Polskiego Reportażu Radiowego”.

Najważniejszym wyróżnieniem w Plebiscycie będzie tytuł otrzymywany w kategorii AuTORytet. Nagradzani są w niej „dziennikarscy mistrzowie”, od których studenci chcą i mogą uczyć się najwyższych standardów w swojej profesji. W tej kategorii nie ma listy nominacji – głosujący mogą sami wskazać postaci, które chcą wyróżnić, bądź wybrać z listy propozycji pomocniczych.

Zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas uroczystej Gali Finałowej 7 grudnia 2019 roku w Auditorium Maximum UJ w Krakowie.

Organizatorami 13. edycji Plebiscytu są: Stowarzyszenie MediaTory oraz Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa UJ. Współorganizatorem Plebiscytu jest Uniwersytet Jagielloński. 

PRoto.pl jest patronem medialnym Plebiscytu. (mb)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj