sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościZe świataBrazylia uniemożliwia Mecie wykorzystywanie treści z mediów społecznościowych do trenowania AI

Brazylia uniemożliwia Mecie wykorzystywanie treści z mediów społecznościowych do trenowania AI

Brazylia postanowiła zablokować Mecie możliwość korzystania z postów publikowanych przez Brazylijczyków na Instagramie i Facebooku do trenowania modeli sztucznej inteligencji – podaje bbc.com. 

Jak pisze źródło, 2 lipca 2024 roku brazylijski organ ochrony danych (Autoridade Nacional de Proteção de Dados, ANPD) przekazał, że w trybie natychmiastowym zablokuje najnowszą politykę prywatności Mety, która umożliwia jej trenowanie generatywnych modeli sztucznej inteligencji, takich jak chatboty, na podstawie postów użytkowników.

Rzecznik Mety wspomniał BBC, że Meta jest „rozczarowana decyzją”. Dodał także, że podejście firmy jest zgodne z lokalnymi przepisami dotyczącymi prywatności. Jak zaznaczyła Meta, „to krok wstecz dla innowacji, konkurencji w rozwoju sztucznej inteligencji i dalsze opóźnienia w zapewnieniu korzyści płynących ze sztucznej inteligencji ludziom w Brazylii” – czytamy. 

ANPD uważa, że podjęło kroki w związku z „bezpośrednim ryzykiem poważnych i nieodwracalnych szkód lub trudności w naprawie podstawowych praw poszkodowanych posiadaczy [kont]” – dowiadujemy się. 

Źródło informuje, że Meta miała pięć dni od decyzji ANPD na wykazanie, że zmieniła swoją politykę prywatności, a co za tym idzie, zaprzestała wykorzystywania danych osobowych z publicznych postów do szkolenia generatywnej sztucznej inteligencji. Firmie grozi dzienna grzywna w wysokości prawie 7 tys. funtów w przypadku niezastosowania się do zaleceń. (ao)

Źródło: bbc.com, Brazil blocks Meta from using social media posts to train AI, Malu Cursino, 3.07.2024

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj