Ruszyła kampania „Zbadaj się. Nie odkładaj!”. Dotyczy problemów ze znalezieniem specjalisty dla osób niepełnosprawnych

dodano: 
12.02.2021
komentarzy: 
0

11 lutego 2021 roku wystartowała kampania społeczna „Zbadaj się. Nie odkładaj!” Fundacji Avalon. Akcja jest odpowiedzią na wyniki badań „Seksualność i rodzicielstwo osób z niepełnosprawnością ruchową”, które pokazały, że częstym powodem odkładania konsultacji medycznych przez osoby niepełnosprawne jest „kwestia dostępności gabinetu, a także obawa przed kontaktem z lekarzem specjalistą, który nie zawsze potrafi odpowiednio podejść do takiego pacjenta”.

Dalej czytamy, że obawy te skutkują tym, że „aż 1/3 respondentów nigdy nie była u lekarzy takich specjalizacji jak ginekolog czy urolog”.  Dowiadujemy się, że do akcji zaangażowane zostały osoby z różnymi niepełnosprawnościami, które starają się zachęcić innych do regularnych badań, mówiąc o własnych doświadczeniach.

Oprócz tego w mediach społecznościowych (Facebook oraz Instagram) publikowane będą krótkie filmy zachęcające do profilaktyki. Dodatkowo Fundacja Avalon stworzyła „Mapę Dostępności”, na której osoby z niepełnosprawnością mogą znaleźć dostosowane do swoich potrzeb placówki i gabinety, a także specjalistów z doświadczeniem w pracy z OzN.

„Okazuje się, że duża część OzN, nie mając informacji o tym, gdzie można znaleźć dostępną placówkę medyczną lub w obawie przed tym, co czeka ich na miejscu, rezygnuje z wizyty u specjalisty” – mówi Krzysztof Dobies, dyrektor generalny Fundacji Avalon. „Gdy się o tym dowiedzieliśmy, natychmiast postanowiliśmy to zmienić. Powstała »Mapa Dostępności«. Teraz przed nami trudne zadanie zachęcenia osób z niepełnosprawnościami do częstszych wizyt u lekarzy i jak najczęstszych badań” – podkreśla.

„Badam się regularnie, bo kocham swoje życie” – mówi Bogumiła Siedlecka-Goślicka, influencerka prowadząca vlog „Anioł na Resorach” i jedna z bohaterek kampanii. „Wiem, że bliskie mi osoby chcą, żebym żyła jak najdłużej w zdrowiu i szczęściu. Właśnie dzięki badaniom ratujemy zdrowie. Cieszę się, że powstała »Mapa Dostępności«, dzięki której w łatwy sposób można znaleźć specjalistę z doświadczeniem w pracy z osobami z niepełnosprawnością oraz dostosowany gabinet. Dlatego gorąco zachęcam, zbadaj się, nie odkładaj!” – zaznacza.

Organizatorzy tłumaczą, że „Mapa Dostępności” obejmuje całą Polskę i pokazuje m.in. „istotne elementy w zakresie dostępności, takie jak możliwość łatwego dotarcia do placówki, dostosowanie architektoniczne, lokalizacja gabinetu na terenie placówki, alternatywne sposoby rejestracji lub odbioru wyników oraz dostęp do specjalisty z doświadczeniem w pracy z OzN”. Dodatkowo mapa ma potwierdzać, że wizyta będzie przebiegała w sposób komfortowy, a także „w atmosferze szacunku, prywatności i intymności”.

„To ogromne przedsięwzięcie, dlatego w procesie budowy mapy liczymy na pomoc osób, które pracują w placówkach dostosowanych do potrzeb OzN lub znają takie miejsca” – przekazuje dalej Krzysztof Dobies. „Można je zgłaszać przez formularz dostępny na stronie. Każde zgłoszenie to krok w kierunku większej dostępności opieki medycznej dla pacjentów z niepełnosprawnością. Już teraz chcielibyśmy wyrazić ogromną wdzięczność za pomoc” – mówi.

Kampania potrwa do 20 maja 2021 roku. Po tym czasie rozpocznie się drugi etap akcji, w którym komunikacja skoncentruje się na specjalistach i placówkach medycznych, w celu zachęcania do dostosowania swoich gabinetów do potrzeb OzN. (kd)

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin