Muzeum Auschwitz znów interweniuje w sprawie działań Amazona

dodano: 
26.02.2020
komentarzy: 
0

Amazon po raz kolejny jest krytykowany przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Pierwszym powodem jest scena z serialu „Hunters”, drugim – sprzedaż antysemickich książek.

Jak informuje nypost.com, w jednym z ostatnich odcinków serialu „Hunters”, produkowanym przez Amazon Prime, pojawiła się scena, która zdaniem muzeum zakłamuje prawdziwy obraz Holocaustu. W produkcji pokazano nazistów, którzy grają w „żywe szachy” – gra toczyła się na dużej szachownicy przy „użyciu” więźniów przebranych za pionki; kolejne osoby ginęły przy „zbiciu” z szachownicy.

screen

Źródło: twitter.com/AuschwitzMuseum

„Auschwitz było pełne okropnego bólu i cierpienia udokumentowanego w relacjach osób, które to przeżyli. Wymyślanie fałszywej gry w ludzkie szachy w serialu »Hunters« to nie tylko niebezpieczna głupota i karykatura. To także ukłon dla przyszłych zaprzeczających (Holocaustowi – przyp. red.). Czcimy ofiary zachowując prawdziwość wydarzeń” – napisało Muzeum Auschwitz na Twitterze.

Źródło przytacza wypowiedź producenta serialu Davida Weila, który zaznaczył, że produkcja jest jedynie inspirowana prawdziwymi wydarzeniami i nie jest dokumentem. Tłumaczył również, że kontrowersyjna scena została wykorzystana, ponieważ jest to przykład najbardziej ekstremalnego i sadystycznego, a zarazem prawdziwego zachowania nazistów wobec Żydów i pozostałych ofiar.

Nypost.com przytacza też wcześniejsze tweety muzeum, w których krytykuje ono Amazona. Powodem były propagandowe antysemickie książki autorstwa Juliusa Streichera, sprzedawane w sklepie internetowym. Jako przykład niewłaściwych treści podano zdanie z książki „The Poisoned Mushroom” – autor nazywa w niej Żydów „diabłem w ludzkiej formie”. Ważną informacją jest również to, że Julius Streicher był członkiem NSDAP i współorganizatorem eksterminacji Żydów. Po wojnie został skazany na śmierć przez Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze.

screen

Źródło: twitter.com/AuschwitzMuseum

25 lutego 2020 roku Muzeum Auschwitz napisało na Twitterze, że choć Amazon zadeklarował usunięcie wszystkich kontrowersyjnych książek ze swojej platformy, to nadal są one dostępne na niemieckich i brytyjskich stronach.

screen

screen

screen

Źródło: twitter.com/AuschwitzMuseum

Nypost.com zamieściło wypowiedź rzecznika Amazona: „Jako sprzedawcy książek uważamy, że ważne jest zapewnienie dostępu do słowa pisanego, w tym książek, które niektórzy mogą uznać za nieodpowiednie”. „Poważnie podchodzimy do obaw i słuchamy opinii odbiorców” – dodał rzecznik.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy Muzeum Auschwitz interweniuje w sprawie antysemityzmu. W 2019 roku informowaliśmy na PRoto.pl o sklepie internetowym Redbubble sprzedającym produkty z nadrukami zdjęć z obozu koncentracyjnego oraz o ozdobach świątecznych i ubraniach, przedstawiających Holocaust, sprzedawanych na Amazonie. (ak)

Zdjęcie główne: twitter.com/AuschwitzMuseum

Źródło:

nypost.com, Auschwitz Memorial slams Amazon’s ‘Hunters’ over ‘human chess’ scene, Noah Manskar, 24.02.2020
X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin